14. 5. 2025
Některé mýty o tepelných čerpadlech jsou tak bizarní, že se kolikrát technici nestačí divit. Youtuber Tomáš Brzobohatý si do videa pozval servisního experta společnosti Master Therm, aby společně rozebrali nejčastější omyly i praktické tipy ohledně pořízení a zapojení do provozu tepelného čerpadla.
Kolem tepelných čerpadel stále koluje řada polopravd a nepřesností. Jejich princip je přitom známý desítky let a funguje – špatnou aplikací lze však zkazit mnohé. Při jeho výběru je potřeba postupovat podle určitých pravidel. Stejně jako u pračky či auta existují horší a lepší výrobky, ale zásadní je, aby pracovaly v režimu, pro který byly navrženy.
Stavební youtuber Tom Brzobohatý naše tepelná čerpadla Master Therm zná a na jejich montáži se podílel už vícekrát. Ve svém videu vám ukáže, jak taková realizace probíhá v případě typické novostavby. V následném rozhovoru se šéfem servisních techniků Master Thermu Janem Chytilem společně vysvětlí řadu otázek, které se týkají výběru i následného provozu tepelného čerpadla.
Tentokrát se tedy zaměříme na soukromé zákazníky. Master Therm coby český výrobce tepelných čerpadel s vlastním vývojem i servisním zázemím si nicméně poradí realizací jakéhokoli rozsahu, díky malosériové výrobě se totiž umí vždy přizpůsobit danému projektu na míru.
Ať už řešíte vytápění rodinného domu, výrobní haly nebo hotelu, základní body diskutované ve videu by vás měly zajímat vždy:
1) Tepelné ztráty
Výkon tepelného čerpadla je nutné dimenzovat s ohledem na konkrétní objekt. Je zásadní si od specialistů nechat spočítat konkrétní tepelnou ztrátu – lidově řečeno to kolik energie je potřeba k udržení určité teploty uvnitř v závislosti na venkovní teplotě. Cena za posudek se pohybuje v nižších tisících korun. Správné určení tepelné ztráty se vám však bohatě vrátí. Když bude tepelné čerpadlo slabé, budete v zimě mrznout, nebo protopíte majlant, protože bude často spínat přídavný elektrokotel – z hlediska provozních nákladů nejdražší zdroj tepla. Ani v jednom případě nebude zákazník spokojen, ale chyba není v tom, že by tepelné čerpadlo nefungovalo, „jen“ je špatně nadimenzováno.
Správně nebude nicméně pracovat ani příliš výkonné čerpadlo. Klíčovou součástí každého tepelného čerpadla je kompresor. Dnešní moderní kompresory sice umí regulovat své otáčky nicméně pouze v určitém rozsahu. V situaci, kdy by i na nejnižší otáčky generovalo příliš tepla, se kompresor musí vypnout a začne docházet k takzvanému cyklování (chvíli vypnuto, chvíli zapnuto). Právě rozběhy kompresor z principu nejvíce opotřebovávají a vedou ke jeho zkrácení životnosti.
„Správné dimenzování tepelného čerpadla je důležité i kvůli tomu, aby často nespínal elektrokotel a neběžel od října do dubna, v tu chvíli by nedávala ekonomika provozu smysl.“
2) Výkon topných těles
Ruku v ruce s určením tepelné ztráty jde i ověření toho, zda tuto ztrátu dokážou pokrýt instalovaná otopná zařízení. Tepelné čerpadlo nejúčinněji funguje v režimu nízkoteplotního zdroje tepla, to znamená, že ideální topí méně delší dobu. Je-li topný systém poddimenzovaný a objekt vytopíte jen za cenu rozžhavených topných těles tak, že na nich neudržíte ruku, nebude možné stávající otopná tělesa v případě tepelného čerpadla použít. Naopak bezproblémový přechod lze čekat v případě, že spoléháte na podlahové topení, které si vystačí s nejnižší teplotou vody pro vytápění a pro tepelná čerpadla je to nejvhodnější řešení. Podobně se netřeba obávat, pokud bude nahrazovat nějaký inteligentnější kotel, který se řídí takzvanou ekvitermní křivkou a teplotu topné vody přizpůsobuje s ohledem na vnější teplotu a kopíruje v zásadě křivku tepelné ztráty.
„Otopná soustava musí být schopná s nízkoteplotním zdrojem vytopit daný objekt.“
3) Úprava vody
Mnoho problémů tepelných čerpadel může být způsobeno nedostatečnou úpravou vody z vodovodního řádu. Určitě se tedy vyplatí, nechat si udělat její rozbor a následně ji vhodným způsobem ošetřit. V případě napojení na již provozovanou otopnou soustavu může připadat v úvahu i její proplach, vždy ale záleží na posouzení konkrétního případu.
„Úpravna hlídá tvrdost vody, lze ji obohatit i o pískovou filtraci a UV lampu, které odstraní bakterie.“
4) Záruka a servis
Ptejte se na záruku a servis. Pořizovací cena je jedna věc, ale to, zda lze tepelné čerpadlo nějakým způsobem servisovat, je věc druhá. V případě čerpadel Master Therm si zakládáme na možnosti vyměnit každý jednotlivý díl. Vše je precizně zaizolováno a navrženo s ohledem na to, aby čerpadlo jako celek vydrželo co nejdéle. Ke každému tepelnému čerpadlu vedeme dokumentaci a nabízíme servisní podporu. Nabízíme náhradní díly i na starší modely nebo možnost modernizace pomocí novějších komponent. Záruka činí až 7 let, ale běžně servisujeme a udržujeme v provozu i zařízení, která jsme instalovali před 20 lety.
„Na levných čínských tepelných čerpadlech neopravíte a nevyměníte vůbec nic.“
5) Online diagnostika
Zásadní výhodou je připojení našich tepelných čerpadel k internetu. Díky tomu můžeme diagnostiku provádět i na dálku. Mnoho nastavení vyřešíme bez nutnosti návštěvy technika, vzájemně tím ušetříme čas a vám i peníze. Navíc chybové hlášky čerpadel se na dispečink hlásí automaticky, řadu věcí tak opravíme sami, aniž byste o tom vůbec věděli. Zejména ale včasným diagnostikováním problémů zabráníme potenciálně větším škodám na klíčových součástech čerpadla.
„Kolikrát víme o závadě dříve než zákazník. Ve chvíli, kdy to není sporadická chyba, zákazníka kontaktujeme a hledáme řešení. Mnohdy lze problém vyřešit i na dálku.“